poniedziałek, 20 września 2010

Historia Lekarzy III tysiąclecia


Cykl spotkań studentów medycyny z profesorami Pomorskiej Akademii Medycznej w luźnej atmosferze salonu Ośrodka Akademickiego „Rejs” zapoczątkował w 1995r. dr David Musial, będący w tym czasie zarówno dyrektorem Ośrodka, jak i doktorantem PAM-u.


Spotkania bywały różne. Szczelnie wypełnione młodymi adeptami trudnej sztuki medycznej pomieszczenia „Rejsu”, były chętnie odwiedzane przez naszych nauczycieli akademickich. Gośćmi spotkań byli m.in: prof. Krzysztof Marlicz, prof. Wenancjusz Domagała, prof. Bogusław Machaliński, prof. Kazimierz Ciechanowski, prof. Andrzej Ciechanowicz, prof. Marek Droździk, prof. Jan Lubiński, dr hab. Artur Pudło, prof. Dariusz Chlubek.

Harmonogramy cyklu „Lekarze III-go tysiąclecia” były zróżnicowane, tak jak zróżnicowana jest medycyna (podczas jednego ze spotkań prof. Domagała powiedział – „medycyna jest tak ciekawa i różnorodna iż nie ma możliwości by student podczas sześcioletniego jej kursu nie odnalazł swej własnej drogi życiowej i zawodowej”). Dlatego właśnie stworzono rekrutom możliwość niezwykle interesujących dyskusji o antropologii w Zakładzie Medycyny Sądowej prowadzonej przez dr hab. Mirosława Parafiniuka, czy zapoznanie się z najnowszymi metodami badawczymi w wyposażonym na światowym poziomie Zakładzie Patologii Ogólnej prowadzonym przez prof. Bogusława Machalińskiego, a także szereg spotkań z klinicystami – lekarzami mającymi bezpośredni kontakt z pacjentem i jego chorobą.



W czasie trwania cyklu, odbyło się też kilka sesji wyjazdowych. W towarzystwie swych starszych kolegów, młodzi medycy odwiedzili Berlin. Celem wyjazdów, było uczestnictwo na wykładach niemieckich profesorów (szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje prof. Stephana Patta – specjalisty zajmującego się neuropatologią).  Stałym punktem wyjazdów było też zwiedzanie nowoczesnej kliniki okulistycznej dr Wolfganga Hanuschika oraz unikalnego Berliner Medizinhistorisches Museum der Charité (http://www.bmm.charite.de/). Czas wolny wypełniały niekończące się dyskusje i tak ważna wymiana doświadczeń pomiędzy starszymi i młodszymi kolegami, którzy postanowili zostać lekarzami.
Kilkakrotnie uczestnicy cyklu, występowali w kongresach UNIV w Rzymie z prezentacją na forum międzynarodowym (http://www.univforum.org/), skąd w 1999 powrócili z nagrodą.



Spotkanie z prof. Bogusławem Machalińskim (PUM)


Absolwenci wśród Lekarzy III Tysiąclecia
Od czasu pierwszych spotkań liczba uczestników przekroczyła już 200 studentów. Dziś wśród absolwentów mamy doktorów nauk medycznych i znanych specjalistów, np. dr Daniela Kotrycha, dr Marka Wódeckiego, dr Mateusza Kaczmarskiego. Wśród uczestników cyklu bywali też i organizatorzy kolejnych edycji, np. dr Marek Mierzejewski, dr Boguław Kubacki.
Przez wiele lat uczestnicy na tyle polubili ideę przedsięwzięcia, jakim są „Lekarze…” iż nawet w czasie zasłużonych wakacji wyjeżdżali z nami do Londynu, gdzie pracowali, odpoczywali i zawierali międzynarodowe znajomości w zaprzyjaźnionym Ośrodku Akademickim - Netherhall House (http://www.nh.netherhall.org.uk/ ).
Dzięki cyklom poznali Ośrodek dr Bartłomiej Baumert i dr Maciej Kotowski, którzy wiele lat mieszkali w „Rejsie” by z czasem przejąć organizację spotkań i opiekę nad młodszymi kolegami rozpoczynającymi dopiero wielką przygodę z medycyną.
Bartek.M 


Zapraszamy do tegorocznej edycji. 



Absolwenci o spotkaniu: